Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

napisz

"Nareszcie powstało miejsce, które dziecko odwiedza z wielką chęcią i radością. Radosne zajęcia i cudowne zabawki."


Anna

O nas

Emilia Polnau z córką Natalką


Artykuł Życie Powiatu na Mazowszu

Czy potraficie wyobrazić sobie przedszkole gdzie dzieci uczą się szycia, piorą, prasują ciepłym żelazkiem, poznają układ słoneczny i pracują z mikroskopem, a także z własnej woli liczą w zakresie tysiąca? Tak wyglądają przedszkola inspirowane pedagogiką Marii Montessori.

 

Dla wszystkich, których interesują modele wychowania dziecka w marcu czekała nie lada gratka. Trudno uwierzyć, ale do Wołomina na zaproszenie władz gminy i przedszkoli Tumirai zjechały się sławy pedagogiki montessoriańskiej.

Ktoś zapewne puka się w głowę- zastanawia się, po co przedszkole niepubliczne chce upowszechniać wizję przedszkola wg której działa.Przecież biznesowo wydaję się to niepoprawne- opowiadali organizatorzy.

Otóż nie o biznes tu chodzi. Podczas gdy inne przedszkola niepubliczne właśnie rozpoczynają akcję promocyjną i rekrutację -wolnych miejsc w przedszkolach Tumirai nie ma już do września 2015 roku. O co więc chodzi?

Zabrzmi banalnie- o dobro dziecka, o danie mu najlepszej szansy jaką my dorośli możemy dać. O to, aby stworzyć dzieciom warunki do budowania w nich wiary we własne możliwości, do rozwoju swoich najlepszych potencjałów”

Tą drogą idzie inicjatywa wołomińskich matek-Tumirai. To przedszkola bliskie naturze z własnymi grządkami, zagrodą ze zwierzętami. Emilia Polnau i Marta Kaczkowska w poszukiwaniu idei najbliższej ich sercu wybrały pełną miłości i szacunku myśl pedagogiczną kobiety, która wyprzedziła swoją epokę -pani doktor Marii Montessori. W tamtych czasach mówienie o braku kar w stosunku do dzieci, poszanowaniu ich wolności i pracy sensorycznej- było trudne.

Będąc coraz bardziej zafascynowani montessoriańskimi ideami szukaliśmy autorytetów w tej dziedzinie. Tak udało nam się poznać niezwykłe sylwetki pedagogiczne- Państwa Jordan (p.Alicję i p.Jarosława), Panią Joannę Maghen i Panią Patrycję Cichą. Są to ludzie, których słuchamy zawsze z szerokootwartym sercem i głową. To w jaki sposób przekazywali nam i naszym nauczycielom swoją wiedzę, swoją pasję- sprawiło, że jesteśmy pewni tej drogi pracy z dzieckiem”

No dobrze, ale czym wasze przedszkola różnią się od tradycyjnych? „Dzieci edukowane według założeń pedagogiki Montessori już na etapie przedszkola doświadczają życia praktycznego, które pozwala na rozwijanie koncentracji, koordynacji i kontroli. Różnorodne pomoce Montessori dostępne w naszych placówkach pozwalają na zdobywanie umiejętności posługiwania się przedmiotami i przyborami znanymi dzieciom z rodzinnego domu. dziecko uczy się samodzielnie sprzątać, przygotowywać prosty posiłek (np. kanapki, sałatki), a nawet gotować czy piec. Wie jak umyć stolik, podłogę,okno, czyścić i polerować buty i wiele innych czynności życia codziennego. Celem tych ćwiczeń jest przygotowanie dziecka do życia, nie tylko do następnego etapu edukacji.

Jedna z prelegentek opowiadała o lekcji ciszy. Co to jest?

W dzisiejszym świecie przepełnionym bodźcami, gdzie żyje się w ciągłym pośpiechu, bardzo trudno zadbać o spokój wewnętrzny i znaleźć ciszę. Dlatego jedną z bardziej wartościowych rzeczy, którą pragniemy zaoferować dzieciom w naszych placówkach jest szansa na doświadczenie i zapewnienie im warunków ciszy i spokoju. Ważnym momentem doznania ciszy jest codzienna lekcja ciszy, którą praktykujemy. Dzieci ją uwielbiają. W tym czasie przekazują sobie np. malutki dzwoneczek- jak najciszej potrafią. „

Mówi się, że wychowanie montessoriańskie jest formą snobowania się- czesne w tych placówkach jest wysokie. Tak wychowywane są mi.in: dzieci brytyjskiego dworu królewskiego.„ Wychowanie montessoriańskie ukończyło wiele zasłużonych ludzi Larry Page i Sergey Brin: założyciele Google'a; a także twórca Wikipedii.Nasz program jest rzeczywiście droższy niż w innych przedszkolach, ale koszty zakupu oryginalnych pomocy i szkolenia personelu też są duże”-odpowiada Emilia Polnau

 

Kiedyś Pan Jordan powiedział, że o jakości placówki montessoriańskiej można rozmawiać po kilkunastu latach działalności i choć my jesteśmy na początku tej drogi to cieszymy się, że mogliśmy spotkać na niej tak inspirujących pedagogów. Zamierzamy nadal ściśle współpracować ze środowiskiem montessoriańskim i się doskonalić. Wierzmy, że to początek także Państwa przygody z pedagogiką montessoriańską i już dziś zapraszamy na kolejną edycję konferencji za rok.


TUMIRAI w  mediach

Pisali o nas w ogólnopolskiej prasie pedagogicznej takiej jak np. Bliżej Przedszkola oraz prasie lokalnej Życiu Powiatu na Mazowszu, Wieściach Podwarszawskich, Faktach WWL. Nasze przedszkole było tematem materiałów Dzień Dobry TVN, wieczornego wydania Wydarzeń w Polsacie oraz w TVP Warszawa.

Opowiadamy o swoich działaniach jednak najważniejsza pozostaje dla nas pasja pracy z Waszymi dziećmi!